Johan Pettersen på keyboard och Ulrika Claesson på sång utgör tillsammans Lilla Bandet – en duo som sedan starten hunnit med omkring 3 000 spelningar. Ett imponerande facit som vittnar om både passion och uthållighet. Med bas i Dalsland har de under många år rest land och rike runt för att sprida musik och glädje.
År 2022 firade duon sitt tioårsjubileum. Repertoaren består främst av välkända covers på Sven-Ingvars, schlagers och klassisk rock’n’roll från 50-, 60- och 70-talet. Ibland bjuder de även på egna låtar, vilket ger variation och en personlig prägel.
Dansbandssidan.com följde med under två spelningar i Göteborg och på Wartagården. Många av Lilla Bandets framträdanden sker för pensionärsföreningar, olika tillställningar och event. Med cirka 300 spelningar per år är det tydligt att duon är oerhört populär. Kombinationen av utstrålning, humor, värme och välkända melodier har blivit deras framgångsrecept. Som de själva uttrycker det: alla behöver skratta minst sex minuter varje dag – och det ser de till att publiken får göra.
Publikens gensvar är genomgående positivt. Gästerna lämnar spelningarna nöjda och belåtna, och det är en fröjd att se hur musiken väcker glädje hos äldre människor. Lilla Bandet värnar om att skapa gemenskap och sprida livsglädje, något som genomsyrar varje framträdande.
Inför en spelning tar det Johan och Ulrika omkring 15–30 minuter att rigga och göra sig redo. Under en av dagarna gjordes även en längre intervju som finns att lyssna på via Dansbandssidan på YouTube. Att följa duon under två intensiva dygn visade tydligt hur väl de fungerar tillsammans – enkla och jordnära människor som kompletterar varandra perfekt.
Lilla Bandet spelar gärna på danskvällar, festivaler och privata evenemang. Deras breda repertoar gör att de kan anpassa sig efter varje tillställning. Dessutom arrangeras bussresor där publiken får möjlighet att resa tillsammans med duon, vilket ytterligare förstärker gemenskapen.
Efter att ha lämnat av reportern Christian på centralen fortsatte Johan och Ulrika direkt mot nästa spelning. Under 2025 har de omkring 20 spelningar kvar innan de tar sikte på ett nytt år fyllt av musik och möten med tusentals människor.
Mer information finns på deras hemsida lillabandet.se och via Facebook, där de har över 19 000 följare.






